Dział Etnografii

Zbiory Działu dokumentują typowy dla części przemysłowej Górnego Śląska obraz kultury ludowej i robotniczej z przełomu XIX i XX wieku. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kolekcja kobiecego i męskiego stroju ludowego, XIX-wieczne obrazy i rzeźby ludowe związane z kultem świętych, elementy wyposażenia wnętrz mieszkalnych, kolekcja XIX-wiecznych ręcznie malowanych talerzy fajansowych. Tradycyjne rzemiosła reprezentowane są poprzez narzędzia, warsztaty i wyroby z zakresu tkactwa, plecionkarstwa, kołodziejstwa, szewstwa, kowalstwa. Interesujący jest również zielnik roślin leczniczych i magicznych w postaci obrazków zielnikowych z 1948 roku. W zasobach Działu Etnografii znajdują się materiały archiwalne Łukasza i Stanisława Wallisów, dotyczące wielu dziedzin kultury ludowej, wśród nich pokaźny zbiór pieśni z Górnego Śląska.

Zofia Brachaczek

ponadto w dziale: Działy