Konsultant d/s utworzenia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Od 2012 r prowadzone są prace nad utworzeniem Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Placówka zostanie zlokalizowana na terenie dawnej Huty Kościuszko w Chorzowie w kompleksie budynków byłej elektrowni. Obiekt ten aktualnie jest własnością gminy Chorzów. Na zlecenie Miejskiego Konserwatora Zabytków został opracowany projekt remontu tych zabudowań częściowo już zrealizowany. Prezydent Miasta Chorzów powołał Zespól d/s. utworzenia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, którego zadaniem jest opracowanie wytycznych do scenariusza wystaw, które będą zrealizowane w obrębie tej placówki. Zostało również utworzone w Muzeum w Chorzowie stanowisko konsultanta d/s. utworzenia Muzeum Hutnictwa. Konsultant prowadzi działania związane z tworzeniem nowej placówki poprzez: rozpoznanie terenowe związane z pozyskaniem eksponatów, prace badawcze związane z opracowaniem założeń do scenariusza wystaw, prowadzenie prac badawczych z zakresu  historii hutnictwa w Polsce,  upowszechnianie rezultatów tych prac w postaci publikacji, referatów, konferencji, wystaw, współpracę z innymi placówkami, instytucjami i stowarzyszeniami w zakresie realizacji powyższych zadań, itp.

W  styczniu 2013 roku Huta Batory Sp. z o.o. przekazała w darze Muzeum w Chorzowie kilka tysięcy sztuk materiałów historycznych w tym głównie dokumentację historyczną w postaci zdjęc, archiwaliów i korespondencji oraz urządzenia, narzędzia i modele znajdujące się do tej pory w tzw. Muzeum Zakładowym Huty Batory. Przejęto m.in. narzędzia hutnicze, przyrządy pomiarowe elektryczne i laboratoryjne, zegary, wyposażenie działów łączności, administracji, konstrukcyjnego, fotograficznego, biblioteki  i obrony cywilnej zakładu, modele urządzeń wykonane przez uczniów szkoły przyzakładowej,  zestaw planów i rysunków z biura konstrukcyjnego, meble i obrazy. Częśc tych zabytków była już prezentowana na kilku czasowych ekspozycjach w salach Muzeum w Chorzowie.

Aktualnie w jednej z hal dawnej elektrowni znajduje się młot parowy firmy Brinckmann & Co z 1898 r oraz twardościomierz Brinella firmy Alpha z 1905 r. Eksponaty te były juz udostępnione zwiedzającym w czasie Industriady w czerwcu 2014 r.

Piotr Wybraniec

Kontakt: