strzałka - idź do góry strony

Edukacja

ZAPISY I SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

Dział Edukacyjno-Promocyjny tel.: 32 241 31 04 wewn. 105

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną Muzeum w Chorzowie:

 

ZAJĘCIA WSTĘPNE:

Do czego służy muzeum? (wstępna interaktywna lekcja muzealna wyjaśniająca różnorodne role muzeum w sposób pogłębiony i jednocześnie przystępny – przedszkole, szkoła podstawowa)

 

ZAJĘCIA TWÓRCZE

Pocztówki z przeszłości (zajęcia plastyczne w czasie, których uczestnicy wykonują pocztówki wzorowane na eksponatach i wystawach lub związane z tematyką historyczną i muzealną – przedszkole, szkoła podstawowa)

Piękne księgi – spotkanie warsztatowe (zajęcia teoretyczno-praktyczne związane z historią średniowiecznych zdobionych ksiąg, zaczynające się prezentacją różnorodnych przykładów. W czasie zajęć praktycznych uczniowie przygotowują na stylizowanym starym papierze inicjały swoich imion zdobiąc je z pomocą różnorodnych materiałów plastycznych – szkoła podstawowa)

Poetyckie awangardy (zajęcia teoretyczno-praktyczne związane z historią literatury XIX i XX wieku, podczas których uczestnicy wspólnie tworzą „pocztówki literackie” oraz wiersze kolażowe z gazet i ulotek – szkoła podstawowa, liceum)

Niesamowita kartografia (zajęcia plastyczne, na których uczestnicy tworzą na postarzanym papierze mapy swoich wymarzonych światów, w czasie warsztatów cały czas mają dostęp do inspirujących grafik – szkoła podstawowa)

 

LEKCJE REGIONALIZMU

Beboki, utopki i inne gadziny – opowieści niesamowite ze Śląska (zajęcia zakładają zapoznanie słuchaczy z kilkoma opowieściami i legendami związanymi ze Śląskiem, prezentacje baśniowych stworów oraz warsztaty plastyczne podczas, których uczestnicy starają się je odwzorować lub wymyślić zupełnie nowe – przedszkole, szkoła podstawowa)

Chorzowski Blues (wykład na temat muzyki bluesowej Chorzowie zawierający krótki wstęp ogólny na temat bluesa, przechodzący płynnie do opowieści o specyfice Śląskiej oraz Chorzowskiej sceny muzycznej, prezentacji postaci ważnych i ciekawych – szkoła podstawowa, liceum)

Z tradycji muzycznych Chorzowa (wykład interaktywny opowiadający o niezwykle bogatej historii muzyki w Chorzowie, od najwcześniejszej, poważnej po rozrywkową, jazz, hip hop, rock. Istnieje możliwość dostosowania zajęć do poszczególnych dzielnic Chorzowa – szkoła podstawowa, liceum)

Budowanie wspólnoty – historia powstań śląskich (wykład przedstawiający historię trzech Powstań Śląskich pod kątem tego, jak Ślązacy na co dzień pracowali na rzecz własnej niepodległości. Prezentacja zakłada przedstawienie grafik i plakatów użytych w czasie plebiscytu oraz muzyki zainspirowanej tymi wydarzeniami – zarówno ludowej, jak i współczesnej – szkoła podstawowa, liceum)

 

POZOSTAŁE LEKCJE MUZEALNE

„Everything not saved will be lost” – historia i archiwum w dobie Internetu (wykład interaktywny prezentujący wartościowe strony internetowe dotyczące historii, interesujące archiwa i sposoby gromadzenia wiedzy historycznej w sieci, a także ciekawe aplikacje na urządzenia mobilne popularyzujące historię. Zajęcia wymagają żeby uczniowie posiadali przynajmniej klika urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu - szkoła podstawowa, liceum)

 

ZAJĘCIA NA STAŁEJ WYSTAWIE NUMIZMATYCZNEJ:

Złota moneta na Śląsku (Pierwsze złote monety na Śląsku zaczęto wybijać już w połowie XIV w. w księstwie świdnickim oraz legnicko-brzeskim. Od początku XVI w. poszczególni książęta śląscy oraz miasto Wrocław zaczęli wybijać własną złotą monetę. Również Habsburgowie, jako królowie Czech wybijali tu swoją złotą monetę. Po przejęciu większości Śląska przez Prusy emitowano w mennicy wrocławskiej aż do początku XIX w. również pieniądz złoty.)

Pieniądz na Śląsku w okresie średniowiecza (Początki mennictwa na Śląsku sięgają końca XI wieku, kiedy to prawdopodobnie we Wrocławiu wybijano denary krzyżowe z głową św. Jana. Później Bolesław Krzywousty Wrocławiu osobne denary dla Śląska. W XIII w. wybijano głównie beznapisowe brakteaty. W latach 1290 -1330 emitowano „grubą” monetę tzw. kwartnik. Został on wyparty przez grosze praskie, które zdominowały rynek na Śląsku)

Dzieje pieniądza w Polsce (Zanim na ziemiach polskich zaczęto wybijać własna monetę, w obiegu znajdowały się monety obce, napływające na nasze tereny za pośrednictwem kupców. Pierwsze monety zaczął wybijać Bolesław Chrobry oraz Mieszko II. Przedstawiona zostanie historia mennictwa poszczególnych władców polskich, okresu zaborów oraz I wojny światowej, kończąc na reformie monetarnej Władysława Grabskiego w 1924 r.)


PONADTO ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH ZWIĄZANYCH ZE AKTUALNYMI ROCZNICAMI I ŚWIĘTAMI

Prosimy o wcześniejsze umawianie terminów lekcji muzealnych. Maksymalnie w zajęciach może uczestniczyć 25 osób.

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję