strzałka - idź do góry strony

Edukacja

ZAPISY I SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

Dział Edukacyjno-Promocyjny tel.: 32 241 31 04 wewn. 105

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną Muzeum w Chorzowie:

ZAJĘCIA WSTĘPNE:

Pierwsza wizyta w muzeum (wstępna interaktywna lekcja z krótkim oprowadzeniem dla najmłodszych, podczas której uczestnicy zapoznają się z placówką muzeum oraz poznają różne zadania związane z jego działalnością - przedszkole)

Do czego służy muzeum? (wstępna interaktywna lekcja muzealna wyjaśniająca różnorodne role muzeum w sposób pogłębiony i jednocześnie przystępny – szkoła podstawowa)


ZAJĘCIA TWÓRCZE:

Pocztówki z przeszłości (zajęcia plastyczne w czasie, których uczestnicy wykonują pocztówki wzorowane na eksponatach i wystawach lub związane z tematyką historyczną i muzealną – przedszkole, szkoła podstawowa)

Piękne księgi – spotkanie warsztatowe (zajęcia teoretyczno-praktyczne związane z historią średniowiecznych zdobionych ksiąg, zaczynające się prezentacją różnorodnych przykładów. W czasie zajęć praktycznych uczniowie przygotowują na stylizowanym starym papierze inicjały swoich imion zdobiąc je z pomocą różnorodnych materiałów plastycznych – szkoła podstawowa)

Poetyckie awangardy (zajęcia teoretyczno-praktyczne związane z historią literatury XIX i XX wieku, podczas których uczestnicy wspólnie tworzą „pocztówki literackie” oraz wiersze kolażowe z gazet i ulotek – szkoła podstawowa, liceum)

Niesamowita kartografia (zajęcia plastyczne, na których uczestnicy tworzą na postarzanym papierze mapy swoich wymarzonych światów, w czasie warsztatów cały czas mają dostęp do inspirujących grafik – szkoła podstawowa)

W poszukiwaniu korzeni (zajęcia plastyczno-teoretyczne, na których uczestnicy poznają podstawy genealogii i w formie zabawy tworzą drzewo genealogiczne swojej rodziny – szkoła podstawowa)

 

WYKŁADY I ZAJĘCIA TEORETYCZNE:

Krótka historia Chorzowa (wykład interaktywny dotyczący najważniejszych wydarzeń związanych z powstaniem Chorzowa, przygotowany w dwóch wersjach – szkoła podstawowa, liceum)

Chorzowski Blues (wykład na temat muzyki bluesowej Chorzowie zawierający krótki wstęp ogólny na temat bluesa, przechodzący płynnie do opowieści o specyfice Chorzowskiej sceny, prezentacji postaci ważnych i ciekawych – szkoła podstawowa, liceum)

Wsłuchiwanie się w trzewia ziemi – muzyka na Śląsku (wykład interaktywny prezentujący specyfikę muzyki na śląsku, obejmujący muzykę klasyczną, popularną i współczesną – szkoła podstawowa, liceum)

Budowanie wspólnoty – historia powstań śląskich (wykład interaktywny na temat powstań śląskich, kładący nacisk na narracje o budowaniu struktur, organizacji i świadomości społecznej w czasie plebiscytu i poszczególnych powstań - liceum)

Opowieści niesamowite – dla najmłodszych i starszych (wykład interaktywny na temat baśni, legend i mitów. Prezentacja treści zarówno światowych jak i regionalnych opowieści. Lekcję można dostosować do poziomu uczestników – przedszkole, szkoła podstawowa, liceum)

„Everything not saved will be lost” – historia i archiwum w dobie Internetu (wykład interaktywny prezentujący wartościowe strony internetowe dotyczące historii, interesujące archiwa i sposoby gromadzenia wiedzy historycznej w sieci, a także ciekawe aplikacje na urządzenia mobilne popularyzujące historię - liceum)

Szkice ziemi – sztuka przemysłowa (interaktywne spotkanie prezentujące sztukę inspirowaną przemysłem i krajobrazem śląska, wskazujące na powiązania między sztuką, a rzeczywistością – szkoła podstawowa, liceum)

 

ZAJĘCIA NA STAŁEJ WYSTAWIE NUMIZMATYCZNEJ:

Złota moneta na Śląsku (Pierwsze złote monety na Śląsku zaczęto wybijać już w połowie XIV w. w księstwie świdnickim oraz legnicko-brzeskim. Od początku XVI w. poszczególni książęta śląscy oraz miasto Wrocław zaczęli wybijać własną złotą monetę. Również Habsburgowie, jako królowie Czech wybijali tu swoją złotą monetę. Po przejęciu większości Śląska przez Prusy emitowano w mennicy wrocławskiej aż do początku XIX w. również pieniądz złoty.)

Pieniądz na Śląsku w okresie średniowiecza (Początki mennictwa na Śląsku sięgają końca XI wieku, kiedy to prawdopodobnie we Wrocławiu wybijano denary krzyżowe z głową św. Jana. Później Bolesław Krzywousty Wrocławiu osobne denary dla Śląska. W XIII w. wybijano głównie beznapisowe brakteaty. W latach 1290 -1330 emitowano „grubą” monetę tzw. kwartnik. Został on wyparty przez grosze praskie, które zdominowały rynek na Śląsku)

Dzieje pieniądza w Polsce (Zanim na ziemiach polskich zaczęto wybijać własna monetę, w obiegu znajdowały się monety obce, napływające na nasze tereny za pośrednictwem kupców. Pierwsze monety zaczął wybijać Bolesław Chrobry oraz Mieszko II. Przedstawiona zostanie historia mennictwa poszczególnych władców polskich, okresu zaborów oraz I wojny światowej, kończąc na reformie monetarnej Władysława Grabskiego w 1924 r.)


PONADTO ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH ZWIĄZANYCH ZE AKTUALNYMI ROCZNICAMI I ŚWIĘTAMI

Prosimy o wcześniejsze umawianie terminów lekcji muzealnych. Maksymalnie w zajęciach może uczestniczyć 25 osób.

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję