strzałka - idź do góry strony

Edukacja

Lekcje muzealne – pozwalają poznać uczestnikom różnorodne aspekty związane z szeroko pojętą sztuką, kulturą i historią, a poprzez szereg warsztatów i zabaw pomagają rozwinąć wyobraźnię i zdolności plastyczne.

 

Piękne księgi – spotkanie warsztatowe

(przedszkole, szkoła podstawowa; czas trwania: 30-45 min.)

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym były iluminacje, czyli ilustracje zdobiące średniowieczne księgi. W części praktycznej każdy z uczestników, pod okiem instruktora oraz w oparciu o różnorodne materiały plastyczne, będzie mógł  stworzyć własne iluminacje w oparciu o inicjały lub inne charakterystyczne motywy. Zajęciom towarzyszy prezentacja graficzna.

 

Niesamowita kartografia

(szkoła podstawowa; czas trwania: 30-45 min.)

W czasie zajęć uczestnicy będą mogli zobaczyć historyczne mapy oraz zapoznać się z podstawowymi tajnikami i zasadami kartografii. W części praktycznej zaś na uczestników czekają arkusze postarzanego papieru, na których będą mogli stworzyć mapy wymyślonych przez siebie krain i światów. Zajęciom towarzyszy prezentacja graficzna.

 

Kolaże z Chorzowa

(szkoła podstawowa i ponadpodstawowa; czas trwania: 40-60 min)

W czasie zajęć uczestnicy poznają krótką historię kolażu oraz kilka różnych technik jego wykonywania, a także twórczość artystów specjalizujących się w tej technice. W części praktycznej uczestnicy sami zmierzą się z technologią kolażu, na podstawie przygotowanych przez Muzeum materiałów. Zajęciom towarzyszy prezentacja.
Istnieje możliwość dostosowania zajęć do grup osób dorosłych lub seniorów.

 

Lekcja wyobraźni

(szkoła podstawowa i ponadpodstawowa; czas trwania: 45 min.)

W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się z dziełami malarstwa i grafiki, które wprowadzają ich w pojęcia abstrakcji, surrealizmu, dadaizmu i psychedelii. Poznają również różne techniki plastyczne i ćwiczenia, które mogą wykonywać, by stworzyć absurdalne i abstrakcyjne dzieła. W części praktycznej wykonują ćwiczenie plastyczne z użyciem rozmaitych technik do zmieniającej się muzyki. Istnieje możliwość dostosowania zajęć do grup osób dorosłych lub seniorów.

 

„Everything not saved will be lost” – historia i archiwum w dobie Internetu

(szkoła podstawowa i ponadpodstawowa; czas trwania: 40 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają wartościowe strony internetowe, strony facebook oraz aplikacje na telefon, które mogą im pomóc w rozwijaniu pasji i wiedzy historycznej oraz związanej ze sztuką. Istnieje możliwość dostosowania zajęć do grup osób dorosłych lub seniorów.

 

Zajęcia na stałej wystawie numizmatycznej

(szkoła podstawowa i ponadpodstawowa; czas trwania: 30-45 min.)

Zajęcia prowadzone przez specjalistę w dziedzinie numizmatyki, które w przystępny sposób przybliżają historię pieniądza na świecie i w Polsce, opowiadają o codzienności w dawnych czasach, sposobach zarabiania i robienia zakupów oraz metodach wytwarzania pieniędzy. Po zajęciach uczestnicy mają możliwość własnoręcznego wybicia pamiątkowej monety muzealnej.

 

Lekcje regionalizmu – mają na celu przybliżenie wiedzy o Chorzowie i Górnym Śląsku, ich historii i kulturze. Stanowią idealną propozycję jako alternatywa lub uzupełnienie dla zajęć szkolnych z zakresu edukacji regionalnej. Spełniają również wymogi podstawy programowej dot. edukacji regionalnej.

 

Śladami zabytków Chorzowa

(przedszkole, szkoła podstawowa; czas trwania: 30-45 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają miasto i jego historię, najciekawsze jego obiekty i zabytki. Będą również mogli porównać jak zmieniało się miasto i jak wyglądają dziś miejsca znane z dawnych pocztówek czy fotografii. Zajęciom towarzyszy prezentacja, duże wydrukowane plansze ze zdjęciami oraz warsztaty plastyczne.

 

Beboki, utopki i inne gadziny – opowieści niesamowite ze Śląska

(przedszkole, szkoła podstawowa; czas trwania: 45-60 min.)

W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się z lokalnymi legendami i opowieściami ze Śląska dotyczącymi stworów i potworów mieszkających na tych terenach. Jest to również dobra okazja do poznania niektórych śląskich słówek czy powiedzonek. Zajęciom towarzyszy prezentacja, oraz warsztaty plastyczne związane z tworzeniem stworów z legend.

 

Chorzowski Blues

(szkoła podstawowa i ponadpodstawowa; czas trwania: 45-60 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają genezę i historię muzyki bluesowej, dowiadują się o szczegółach oraz specyfice śląskiej sceny muzycznej, poznają zespoły i muzyków związanych z tym nurtem. Zajęciom towarzyszy prezentacja wizualna oraz dźwiękowa. Istnieje możliwość dostosowania zajęć do grup osób dorosłych lub seniorów.

 

Z tradycji muzycznych Chorzowa

(szkoła podstawowa i ponadpodstawowa; czas trwania: 45-60 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają muzyczną historię Chorzowa, wraz z katalogiem muzyków i zespołów, którzy tworzyli w tym mieście lub z niego się wywodzą. Będzie to opowieść o bogactwie rozmaitych gatunków muzyki granej na śląsku, od muzyki poważnej po popularną i alternatywną. Zajęciom towarzyszy prezentacja wizualna oraz dźwiękowa. Istnieje możliwość dostosowania zajęć do grup osób dorosłych lub seniorów.

 

Chorzowski timeline

(szkoła podstawowa; czas trwania: 45-60 min)

Zajęcia rozwijające wiedzę o dziejach miasta łączące naukę z rywalizacją i zabawą. W czasie zajęć uczestnicy (w grupach )układają specjalną oś czasu związaną z historią Chorzowa. Każda drużyna musi poprawnie wytypować kiedy dane wydarzenie miało miejsce w odniesieniu do pozostałych na stole ilustracji – im więcej ich się pojawia, tym trudniej jest trafić z każdą kolejną. W razie trudności otrzymują szereg podpowiedzi od prowadzącego, które jednocześnie wyjaśniają im, jak lepiej zrozumieć historię i jak myśleć o przeszłości.

 

Śladami zabytków Chorzowa – wersja spacerowa

(szkoła podstawowa i ponadpodstawowa; czas trwania: 45-90 min.)

Lekcja w formie spaceru historycznego po mieście, w trakcie którego uczestnicy poznają historię Chorzowa, jego zabytki i ciekawe miejsca. Istnieje możliwość dostosowania zajęć do grup osób dorosłych lub seniorów. 

 

Lekcje sezonowe - dedykowane zajęcia poświęcone tradycjom i obrzędom świątecznym. Zajęcia spełniają wymogi podstawy programowej w zakresie wiedzy o kulturze i edukacji regionalnej. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze przykłady, istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji związanych z innymi świętami lub bieżącymi rocznicami historycznych wydarzeń.

 

Boże narodzenie w blasku świec

(przedszkole, szkoła podstawowa; czas trwania: 45-60 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają historię Świąt Bożego Narodzenia oraz związane z nimi tradycje, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji regionalnych. Dzielą się również swoimi własnymi doświadczeniami związanymi ze świętowaniem. Zajęciom towarzyszy prezentacja graficzna oraz muzyczna, a także warsztaty plastyczne – zajęcia odbywają w specjalnej aranżacji, w blasku świec.

Karnawał

(przedszkole, szkoła podstawowa; czas trwania: 45-60 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają historię i znaczenie karnawału, przyglądają się różnym tradycjom, zabawom karnawałowym oraz ich przedstawieniom w sztuce. Zajęciom towarzyszy prezentacja oraz warsztaty plastyczne

 

Wielkanoc

(przedszkole, szkoła podstawowa; czas trwania: 45-60 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają historię Świąt Wielkiej Nocy oraz związane z nimi tradycje, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji regionalnych. Dzielą się również swoimi własnymi doświadczeniami związanymi ze świętowaniem. Zajęciom towarzyszy prezentacja graficzna oraz muzyczna, a także warsztaty plastyczne.

(przedszkole, szkoła podstawowa)

 

 

Muzeum w Chorzowie organizuje również lekcje i warsztaty tematyczne, przeprowadzane przez osoby zewnętrzne, dotyczące bardzo szerokiego zakresu tematycznego. Wiele z nich posiada dodatkowe atrakcje oraz atrakcyjną i nieszablonową formę. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www Muzeum (w zakładce: Aktualności) lub śledząc profil Facebooku Muzeum w Chorzowie.

 

ZAPISY I SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

Dział Edukacyjno-Promocyjny tel.: 32 241 31 04 wewn. 105

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną Muzeum w Chorzowie:

Prosimy o wcześniejsze umawianie terminów lekcji muzealnych. W zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 25 osób.

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję