Trojaki Zygmunta III Wazy

Trojak jako moneta srebrna, po raz pierwszy pojawiła się w wyniku wprowadzenia ordynacji z dnia 16 lutego 1528 roku w ramach reformy monetarnej z lat 1526-1535. Król Zygmunt Stary nie tylko zreformował system monetarny Rzeczpospolitej wprowadzając nowe rodzaje monet, ale także wprowadził nowatorski pomysł umieszczenia na monecie realistycznego portretu władcy, który można podziwiać między innymi na trojakach.

Nazwa trojaka wywodzi się od jego wartości, która stanowiła 3 grosze czyli 1/10 złp (obrachunkowy złoty polski ogłoszony ordynacją z 16 lutego 1528 r.). Już za panowania ostatniego Jagiellona nowa moneta zyskała popularność, jednak to za panowania Zygmunta III Wazy trojaki zaczęto wybijać w wielu odmianach i w ogromnej ilości.

Trojak występował w Rzeczpospolitej aż do roku 1794, kiedy to wybijano go w formie monety miedzianej w mennicy warszawskiej. Jeszcze w okresie zaborów w czasie Powstania Listopadowego  był emitowany przez Rząd powstańczy, jednak w roku 1841 ostatnie trojaki wybijała mennica warszawska i po ponad trzech wiekach trojak zniknął z obrotu.

Trojaki należące do Działu Numizmatyki i Medalierstwa Muzeum w Chorzowie pochodzą w większości z kolekcji pozyskanej przez Muzeum w latach 60.tych od pani Julii Mękickiej wraz z innymi cennymi numizmatami.

Obecnie kolekcja trojaków liczy 342 sztuki, na co składają się monety wybijane w mennicach koronnych oraz mennicy wileńskiej.

Joanna Kubica-Rutka

ponadto w dziale: Kolekcje