strzałka - idź do góry strony

Fotografia reportażowa

Wynalazek fotografii z 1839 roku znalazł zastosowanie nie tylko w portretowaniu ludzi i krajobrazów. W zbiorach Muzeum w Chorzowie znajdują się zdjęcia dokumentujące różne wydarzenia. Fotografia reportażowa ukazuje niewyreżyserowane zdarzenia i bohaterów w ich naturalnym środowisku, a także oddaje nastrój i dramatyzm ukazywanych wydarzeń  i pozwala odtworzyć realia  życia codziennego.  

Zapis wydarzenia i jego przebieg pomagał udokumentować uroczystość , stanowił ilustrację do artykułów gazetowych lub pamiątkę,  którą otrzymywał uczestnik uroczystości. Chronologicznie zbiór zdjęć reportażowych obejmuje odbitki pozytywowe od końca XIX  do końca XX wieku.

Jednym z najciekawszym przykładów fotografii reportażowej jest seria zdjęć wykonana podczas cotygodniowego targu, który do 1905 roku odbywał się na Rynku w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). Wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie posiadał Max Steckel, który  sfotografował wizytę cesarza Wilhelma II w Królewskiej Hucie w 1897 roku,  wkroczenie Wojska Polskiego do Katowic, wizytę Naczelnika Państwa w Katowicach  i pogrzeb pierwszego wojewody śląskiego Józefa Rymera w 1922 roku. Chorzowscy fotografowie Paul Hildebrandt i Tadeusz Semrau chętnie dokumentowali miejskie uroczystości  na przykład odsłonięcie pomnika Powstańca w 1927 roku z udziałem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego i  poświęcenie drewnianego kościółka św. Wawrzyńca przeniesionego w Knurowa do Chorzowa w 1938 roku. 

Fotograf zwykle towarzyszył uroczystościom religijnym takim jak procesje, prymicje, dokumentował  wizyty ważnych osobistości oraz poświęcenie sztandarów różnych organizacji społecznych i zawodowych. W okresie PRL najczęściej dokumentowano przebieg pochodów pierwszomajowych, odsłonięcie pomników, wizyty dostojników państwowych i różnego rodzaju  imprezy kulturalne. Powszechnym zwyczajem stało się fotografowanie pogrzebów, wesel i uroczystości rodzinnych.

 

Renata Skoczek


ponadto w dziale: Kolekcje

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję