strzałka - idź do góry strony

Plebiscytowe pocztówki propagandowe

Na mocy traktatu wersalskiego o przynależności politycznej Górnego Śląska po zakończeniu I wojny światowej miał zdecydować plebiscyt. Data głosowania została wyznaczona na niedzielę 20 marca 1921 roku.  Przed głosowaniem na terenie plebiscytowym rozpętała się akcja propagandowa prowadzona wszystkimi możliwymi sposobami. Propagandę plebiscytową uprawiano w prasie, rozlepiano plakaty,  wysyłano listy, wydawano pocztówki zawierające różne formy agitacji wizualnej.

Muzeum w Chorzowie posiada duży zbiór plebiscytowych pocztówek propagandowych zarówno polskich jak i niemieckich. Polskie pocztówki plebiscytowe były często repliką znanych plakatów propagandowych, których twórcami byli między innymi Stanisław Ligoń i Antoni Romanowicz. Polska propaganda z tego okresu rozpowszechniała na pocztówkach zjadliwe satyryczne obrazki, które przedstawiały Niemców, jako gnębicieli i wyzyskiwaczy  oraz tchórzliwych oszustów niegodnych zaufania ani szacunku. Na kartach pocztowych wydawanych przez Niemców Polacy byli przedstawiani, jako militaryści, którzy wolą prowadzić wojny i rabować sąsiednie kraje niż ciężko pracować a Polska to państwo biedy i głodu.

Pocztówki propagandowe z okresu plebiscytu to ciekawe świadectwo wojny „papierowej” prowadzonej pomiędzy Polakami chcącymi pozyskać ludność niemiecką do głosowania na rzecz Polski i Niemcami agitującymi ludność polską na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do Niemiec.Renata Skoczek

ponadto w dziale: Kolekcje

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję