strzałka - idź do góry strony

Fotografia portretowa

W 1839 roku spełniło się marzenie człowieka o reprodukowaniu wizerunków; została wynaleziona fotografia. Wierne odwzorowanie wyglądu człowieka to jeden z najstarszych i najpopularniejszych tematów fotograficznych. Portret wykonany w atelier był dostępny dla każdego w odróżnieniu od malowanych obrazów, które zamawiała tylko elita. To przesądziło o niezwykłej popularności nowego wynalazku. Od połowy XIX wieku w dużych miastach otwierano stałe zakłady fotograficzne, które oferowały usługi w zakresie fotografowania ludzi. Do mniejszych miasteczek docierali wędrowni fotografowie, którzy przemieszczali się z miasta do miasta wraz ze sprzętem fotograficznym i przenośnym atelier. W czasie kilkutygodniowego pobytu oferowali usługi fotograficzne zamieszczając reklamę atelier w miejscowych gazetach. Na Górnym Śląsku pierwsze zakłady fotograficzne rozpoczęły działalność w takich miastach jak Gliwice (1860 rok), Bytom (1863 rok), Racibórz (1865 rok), W Królewskiej Hucie (obecnie Chorzowie) fotografią zajmował się od 1859 roku Julius Tschentscher.

Zdjęcia portretowe stanowią pokaźną część kolekcji fotografii zgromadzonej w Muzeum w Chorzowie. Chronologicznie zbiór obejmuje portrety wykonane od około 1860 roku do połowy XX wieku. Najwięcej zdjęć pochodzi z atelier fotograficznych działających na terenie obecnego Chorzowa. Dużo fotografii zostało wykonanych w zakładach fotograficznych działających na Śląsku oraz w Niemczech. Niektóre zdjęcia pochodzą ze znanych polskich atelier takich miast jak Warszawa, Kraków, Łódź. Pojedyncze portrety zostały wykonane przez fotografów z terenu Austrii, Czech, Francji i Szwecji. Większość zdjęć przedstawia anonimowe osoby. Niektórzy z uwiecznionych na portretach to znane osobistości piastujące ważne stanowiska, na przykład burmistrzów, radnych miejskich.

Dzisiaj dawne portrety stanowią ciekawe świadectwo zmian jakie dokonały się przez 150 lat, zarówno w technice fotograficznej , jak i w ujęciu fotografowanych ludzi. Stare zdjęcia cechuje często indywidualne, artystyczne ujęcie modela, ciekawa kompozycja i doskonała jakość obrazu.

Prezentowane fotografie to wybrane, najciekawsze portrety z naszej kolekcji wykonane w XIX wieku.


Renata Skoczek


ponadto w dziale: Kolekcje

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję