strzałka - idź do góry strony

Kolekcja prac Jana Wysockiego

Kolekcja prac Jana Wysockiego, przekazana przez artystę w darze Muzeum w Chorzowie (w dwóch turach: w 1959 i w 1960 r.), następnie sukcesywnie uzupełniana poprzez zakupy, składa się z 220 medali i plakiet wykonanych w brązie, srebrze, cynie, 35 rzeźb w brązie, terakocie, majolice, 150 obrazów i rysunków oraz zbioru szkiców i projektów.

Wysocki (1873-1960) był absolwentem monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych; w 1898 r. uzyskał dyplom na wydziale malarstwa. W trakcie studiów, w 1896 r. przez dziewięć miesięcy uzupełniał swe wykształcenie w prywatnej Akademii Juliana i Collarossiego w Paryżu.

Wczesne recenzje krytyków – Michała Mutermilcha i Adolfa Nowaczyńskiego – były dość pochlebne dla młodego malarza. Wypominali co prawda niedoskonałości kolorystyczne jego prac czy banalność kompozycji, chwalili za to „poetyckość” pejzażu, a przede wszystkim dostrzegali w Wysockim indywidualność i duży talent. Jednak podróż do Italii, umożliwiająca obcowanie z arcydziełami tamtejszej sztuki, oraz przyjaźń z mieszkającym w Rzymie polskim rzeźbiarzem Antonim Madeyskim  przyczyniły się do „przeobrażenia dobrze zapowiadającego się młodego malarza w wybitnego rzeźbiarza” (J. Eckhardt). Kompozycje malarskie, w których zresztą przejawiała się naturalna predylekcja do podkreślania aspektu bryłowatości formy, stawały się często punktem wyjścia dla opracowania tych samych tematów w reliefie lub rzeźbie pełnoplastycznej. W ciągu kilku lat Wysocki nie tylko przyswoił sobie arkana sztuki rzeźbiarskiej, ale wręcz zdobył sławę doskonałego medaliera, czego ukoronowaniem było otrzymanie pierwszej nagrody Akademii Umiejętności w 1913 r.

 
W swych medalach i plakietach upamiętniał Wysocki ważne wydarzenia i rocznice, portretował znane osobistości. Poczesne miejsce w jego twórczości zajmują wizerunki słynnych Polaków, m. in. Fryderyka Chopina, Tadeusza Kościuszki, Henryka Dąbrowskiego, Augusta Hlonda, Józefa Piłsudskiego. Jako artysta i pedagog przyczynił się do odrodzenia sztuki medalierskiej oraz do wykształcenia młodego pokolenia rzeźbiarzy.

 
Maria Łysik

ponadto w dziale: Kolekcje

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję