Silesia in nummis. Medale śląskie w zbiorach Muzeum w Chorzowie (do 1918 r.)

Józef Dembiniok, Silesia in nummis. Medale śląskie w zbiorach Muzeum w Chorzowie (do 1918 r.). Chorzów 2015, ss. 166, il. Cena: 60 zł

Katalog prezentuje medale śląskie i ze Śląskiem związane z okresu od połowy XVII wieku do końca pierwszej wojny światowej, znajdujące się z zbiorach Działu Numizmatyki i Medalierstwa Muzeum w Chorzowie.

Wydawnictwo towarzyszyło wystawie czasowej o tym samym tytule dostępnej dla zwiedzających od 22 listopada 2015 r. do 24 kwietnia 2016r.

Ze wstępu: Medale w katalogu ułożone zostały w układzie chronologicznym, a opis każdego obiektu posiada swój stały układ: numer kolejny, miejscowośc lub nazwisko, tytuł medalu i rok powstania, nazwisko autora oraz wytwórnię. Następnie opis awersu i rewersu, wymiary (przy medalach srebrnych i złotych podano również wagę), materiał wykonania, numer inwentarzowy oraz podstawową literaturę. W miarę możliwości starano sie uzupełnić opis medalu również o krótki rys historyczny, dotyczący wydarzenia uwiecznionego na danym medalu.