Teka - Malarstwo w zbiorach Muzeum w Chorzowie

Malarstwo w zbiorach Muzeum w Chorzowie, tekst M. Meschnik, Chorzów 2013, Cena: 14 zł

Wydawnictwo towarzyszące wystawie "Nowe rozpoznanie" dostępnej w terminie 18.05.2013 - 13.03.2014.
Zawiera 12 druków obrazów w formacie A4, z tekstem na odwrocie na temat autora i danego obrazu.

Ze wstępu znajdującego się na skrzydełku teczki: Kierunek podstawowych działań programowych Działu Sztuki Muzeum w Chorzowie określa przyjęte począwszy od lat sześćdziesiątych XX wieku założenie wyznaczające zakres tematyczny zbiorów. Priorytetem stał się wówczas profil kolekcjonerski ukierunkowany na dokumentowanie tematyki przemysłowej - zagadnienie pracy i rejestracji industrializacji. Polityka kształtowania kolekcji sztuki uwzględnia niejednokrotnie zarówno aspekt dokumentacyjny zgromadzonych eksponatów, jak również, jakość artystyczną prezentowaną przez poszczególne dzieła.

W zbiorach chorzowskiego Muzeum ważne miejsce zajmują dokonania artystów, którzy dobitnie zaznaczyli swoją obecność w sztuce dwudziestolecia międzywojennego i wczesnych lat po II wojnie światowej. Ozdobą kolekcji jest zestaw obrazów Rafała Malczewskiego wywodzących się z cyklu "Czarny Śląsk". Niemniej reprezentatywne są zespoły malarskich, rysunkowych i graficznych prac Janusza Marii Brzeskiego, Eugeniusza Wańka, Feliksa Michała Wygrzywalskiego, Władysława Zakrzewskiego, malarstwo Marii Jaremy, Erny Rosenstein, Teresy Roszkowskiej oraz Wojciecha Weissa. Systematyczne kolekcjonowanie sztuki współczesnej w ramach obowiązującej specjalizacji przyniosło interesujące rezultaty. Obok rejestracji sztuki artystów wywodzących się ze środowiska katowickiego, których twórczość stała się przedmiotem szczególnego zainteresowania placówki, nie mniejszą uwagę skupiono na włączeniu do zbioru obiektów autorstwa artystów związanych biograficznie z Krakowem, co wynikało z licznych kontaktów artystycznych między tym miastem a Górnym Śląskiego.