Katalog odznak i medali bractw strzeleckich na Śląsku

Józef Dembiniok, Katalog odznak i medali bractw strzeleckich na Śląsku w zbiorach Muzeum w Chorzowie. Chorzów 2010, ss. 48, il. Cena: 14 zł

Katalog obejmuje opis wraz z kolorowymi ilustracjami 38 medali i odznak śląskich bractw strzeleckich z XIX i pierwszej połowy XX w., znajdujących się w zbiorach Muzeum w Chorzowie.

Ze wstępu: Genezy powstania bractw strzeleckich upatrywać należy w powszechnym na Śląsku, szczególnie w XIII wieku, lokowaniu miast na prawie niemieckim. Zasady tegoż prawa nakładały na mieszczan m.in. obowiązek obrony miasta w razie niebezpieczeństwa. W celu sprostania tym zadaniom mieszczanie zobowiązani byli do udziału w ćwiczeniach strzeleckich podnoszących ich umiejętności bojowe. Organizowaniem tych zawodów zajmowały się ponadcechowe organizacje, zwane bractwami lub gildiami strzeleckimi.