Dawny Górny Śląsk w fotografii

Renata Skoczek, Dawny Górny Śląsk w fotografii. Chorzów 2009, ss. 93, il. Cena: 25 zł.

Ze wstępu: Fotografie z widokami dawnego Górnego Śląska ze zbiorów Muzeum w Chorzowie były do tej pory wykorzystywane i udostepniane w znacznie mniejszym zakresie niż zdjęcia z widokami Chorzowa. Fotografie autorstwa Maxa Steckla, wybitnego górnośląskiego fotografa, który mieszkał i pracował w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) w latach 1891-1912 prezentowano na wystawie monograficznej w Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz Muzeum historii Katowic w 1998 roku. Katalog stanowi pierwszą prezentację 116 fotografii ze zbiorów Muzeum w Chorzowie w wiekszości do tej pory nie publikowanych.

Fotografie prezentowane w katalogu powstały od końca lat sześćdziesiątych XIX wieku do końca lat trzydziestych wieku XX. Stanowią one ciekawe przykłady dawnych technik fotograficznych, jednak przede wszystkim są fascynującymi świadectwami rozwoju górnośląskiej fotografii rzemieślniczej, przemysłowej i artystycznej od połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej.