J. Kurek, Machabeusze. Bł. ks. Józef Czempiel wśród chorzowskich "towarzyszy"

J. Kurek, Machabeusze. Bł. ks. Józef Czempiel wśród chorzowskich „towarzyszy”. Chorzów 2012, ss. 59, il. Cena 5 zł.

Książka została wydana z okazji wystawy pod tym samym tytułem, zorganizowanej przez Muzeum w Chorzowie na przełomie 2012 i 2013 roku.

Książka prezentuje historie kapłanów, którzy oddali swoje życie za wiarę w latach 1939-1945, z terenu obecnych Katowic i Chorzowa.

Ze wstępu: „Kiedy ogarniamy myślą pokolenia kapłanów, którzy urodzili się w ostatnich dekadach XIX i pierwszych XX wieku, widzimy horyzont rozległy, bo w gruncie rzeczy obejmujemy całe środowisko, wyrazistą formację i liczne, nieraz zdumiewające, postawy, a także model rodziny i wychowania, ergo – to co staje się najcenniejszym darem ziemi, którym zawsze będą jej córy i synowie, osiągający pełnię człowieczeństwa. Błogosławieni ziemi śląskiej nie działali w próżni. Są jej dziećmi i pozostają jej dobrem, żywą częścią rzeczywistości, jaką jest Górny Śląsk.”