Cykl wykładów "Spotkania z numizmatyką"

Muzeum w Chorzowie jako jedyna placówka Muzealna na terenie Górnego Śląska posiada osobny Dział Numizmatyczny. W związku z czym czuliśmy się zobowiązani jako Muzeum do zorganizowania cyklu wykładów o tematyce numizmatycznej, które poszerzyłyby z jednej strony wiedzę wśród osób zainteresowanych numizmatyką, a z drugiej strony przyciągnęły do numizmatyki nowe osoby.

Pierwszy wykład inaugurujący nowy cykl odbył się 30 maja 2012 roku. Poświęcony był początkom monety europejskiej – numizmatyce starożytnej Grecji, a wygłoszony przez dr hab. J. Bodzka, kierownika Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie, a zarazem adiunkta w Zakładzie Archeologii Klasycznej UJ również redaktora Zapisek Numizmatycznych oraz sekretarza Komisji Numizmatycznej PAN o/ w Krakowie.

Do tej pory odbyło się 10 spotkań wśród których gościliśmy wybitnych specjalistów nie tylko numizmatyki, ale również medalierstwa czy falerystyki.

W 2016 roku odbyły się dwa spotkania:

• 06.2016, Pieniądz w monarchii Habsburgów w czasach Franciszka Józefa I (1848–1916). Prelegent: Józef Dembiniok
  • 10.2016, Motywy nieislamskie na wczesnych monetach kalifatu oraz Jak czytać średniowieczne dirhemy arabskie Prelegent: Sławomir Liszewski