strzałka - idź do góry strony

Medaliony i statuetki warszawskiej wytwórni Minterów (1828-1881)

Medaliony z wizerunkami sławnych Polaków odlane w fabryce wyrobów metalowych Karola Mintera w Warszawie stanowią ciekawą grupę obiektów o szczególnie patriotycznym wydźwięku, tak bardzo charakterystycznym dla XIX w. Obiekty te stanowią część kolekcji medali XIX wiecznych Działu Numizmatyki i Medalierstwa.

Warszawska wytwórnia rodziny Minterów powstała w 1828 r. z inicjatywy Karola Fryderyka Mintera, pochodzącego ze Szczecina malarza i litografa. Największy rozkwit fabryki przypadał na lata 40-te XIX w. kiedy to właścicielem zakładu był syn Karola Fryderyka-Karol Juliusz.  Rozszerzył on produkcję na przedmioty użytkowe tj. sprzęty liturgiczne, latarnie, lichtarze itp. dzięki temu Fabryka Mintera stała się największym tego typu zakładem nie tylko w Warszawie, ale także w Królestwie Polskim i w Rosji.  

Produkowano medaliony, plakiety i statuetki wybitnych polskich postaci historycznych i zasłużonych Polaków, które cieszyły się wyjątkowa popularnością. Z wytwórnią współpracowali tak wybitni artyści jak Wojciech Święcki, Jakub Tatarkiewicz czy Władysław Oleszczyński.

Tematyka patriotyczna przodowała w Fabryce Mintera do Powstania Styczniowego. Po roku 1864 zaczęły się w Królestwie Polskim restrykcje zakazujące produkcji i rozpowszechniania wszelkiego rodzaju przedmiotów tego typu. Nie doprowadziło to jednak Karola Mintera do bankructwa, wręcz przeciwnie, zmieniając profil produkcji zamienił fabrykę wyrobów artystycznych w fabrykę naczyń emaliowanych i cynkowych, w czym również odnotował spory sukces. W 1881 r. akcje fabryki przejęło Towarzystwo Akcyjne Warszawskiej Fabryki Wyrobów Metalowych Wulkan, a Karol Juliusz Minter w 1892 r.  zmarł w swoim majątku ziemskim w Gołoszycach.

Patriotyczne wytwory produkowane w fabryce Mintera takie jak plakiety, medaliony, statuetki czy biusty, dzięki współpracy z czołowymi artystami były szczególnie popularne. Powszechnie znana jest seria medalionów przedstawiająca wybitnych i sławnych Polaków modelowana m.in. przez Wojciecha Święckiego. Te obiekty stanowią trzon kolekcji medalionów minterowskich Działu Numizmatyki i Medalierstwa Muzeum w Chorzowie. W jej skład wchodzą medaliony z wizerunkami polskich królów i wybitnych Polaków.

W skład kolekcji wchodzi 28 medalionów (Dział Numizmatyki i Medalierstwa) w tym trzy rzadko spotykane medaliony owalne z tzw. serii hetmańskiej oraz dwie figurki znajdujące sie w zbiorach Działu Sztuki.

 

Joanna Kubica-Rutka


Foto. Joanna Kubica-Rutka

 

 

ponadto w dziale: Kolekcje

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję