Tłoki pieczętne

Dawne pieczęcie przedstawiają dużą wartość poznawczą i wydatnie wzbogacają wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania administracji, form kancelaryjnych oraz uwierzytelniania dokumentów i pism.
Tradycja gromadzenia zabytków sfragistycznych w chorzowskim Muzeum została zapoczątkowana pod koniec lat trzydziestych XX w. Wówczas pojawił się zamysł utworzenia większej kolekcji pieczęci.  W czasie II wojny muzealia uległy rozproszeniu, a trudne lata powojenne nie sprzyjały rozwojowi kolekcji.  Od lat 60. XX wieku głównie drogą przekazów oraz darów udało się pozyskać ciekawe obiekty związane z dziejami Chorzowa i Górnego Śląska.
Obecnie na zbiór sfragistyczny składają się takie zabytki jak tłoki pieczętne, stemple i odciski pieczęci. Kolekcja tłoków pieczętnych potocznie zwanych pieczątkami to prawie dwieście zabytków, z czego większość stanowią obiekty z pierwszej połowy XX wieku. W zdecydowanej większości są to pieczęcie urzędów i instytucji z terenu Chorzowa, które trafiały do muzealnych zbiorów, kiedy przestały pełnić funkcje użytkowe.
Dawne tłoki do odciskania pieczęci posiadają drewniane, toczone i profilowane rękojeści, na których umieszczono metalowe typariusze często mosiężne lub żelazne.  W zbiorach posiadamy również pieczątki różnego rodzaju organizacji społecznych i zawodowych działających w różnych miastach na Górnym Śląsku. Są to najczęściej gumowe pieczęcie do tuszu. Rękojeści tłoków często posiadają metalowe guzy ułatwiające orientację. Ze względu na materiał używany do odciskania, zabytki sfragistyczne można podzielić na pieczątki do tuszu i do laku.

Renata Skoczek

ponadto w dziale: Kolekcje