strzałka - idź do góry strony

Pocztówki patriotyczne

Spośród kart pocztowych zgromadzonych w Dziale Historii oprócz tradycyjnych widokówek, wyróżniają się pocztówki o tematyce patriotycznej drukowane głównie w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. Kolekcja pocztówek patriotycznych liczny prawie dwieście egzemplarzy kart, które dosyć masowo były wydawane przez różne wydawnictwa na przełomie XIX i XX wieku.   

Szczyt popularności pocztówek o treściach patriotycznych nasyconych często symbolami narodowymi przypadał na lata 1904 -1910. Z licznymi wznowieniami były wydawane do lat 20. XX wieku. Początkowo były to dosyć skromne czarno-białe karty, później kolorowe z bogatą symboliką, często z krótkimi wierszowanymi podpisami wzmacniającymi wymowę ilustracji.  Były przeznaczone do wysyłania rodakom w kraju i zagranicą, a podstawową ich funkcją było rozbudzanie postaw patriotycznych i utrwalanie świadomości narodowej. Często były to karty okolicznościowe do przesyłania życzeń na przykład z okazji świąt Bożego Narodzenia lub Nowego Roku.

Pod względem tematycznym można je podzielić na karty przedstawiające polskich bohaterów narodowych np. Tadeusza Kościuszko, księcia Józefa Poniatowskiego, Jan Kilińskiego, a także wielkich i sławnych Polaków np. królów polskich, ponadto obrazy z powstań narodowych, np. bitwa pod Racławicami, poza tym pieśni polskie ze szczególnym uwzględnieniem Mazurka Dąbrowskiego oraz przedstawiające polskie symbole narodowe np. herby, godła i chorągwie.

Autorem najbardziej znanych pocztówek o treściach patriotycznych był Kajetan Saryusz-Wolski (1852–1922) polski malarz i ilustrator, z którego twórczości korzystały wydawnictwa w Krakowie. Znanych jest ponad 80 projektów takich kart jego autorstwa. We Lwowie działał polski malarz i ilustrator Tadeusz Rybkowski (1848-1926), który projektował na potrzeby tamtejszych wydawnictw.

W Poznaniu w latach 1898–1905 została wydana seria 68 kart z wizerunkami zasłużonych osób dla sprawy narodowej zatytułowana Wielcy i sławni ludzie Polski. Na tych pocztówkach znalazły się między innymi portrety artystów, naukowców, pisarzy i poetów, a także znanych dowódców wojskowych. 

                                                                                                                                                      Renata Skoczek

 

ponadto w dziale: Kolekcje

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję