Fotografia dokumentalna - przemysł

Fotografia dokumentalna odnosi się, w odróżnieniu od zdjęć portretowych i reportażowych, do świata przyrody i wszystkiego co otacza człowieka. Obrazuje i pokazuje przede wszystkim miejsca nieznane, ukryte, trudne do zobaczenia, często zabytki przyrodnicze i architektoniczne, a także różnego rodzaju obiekty, budynki i budowle.

Dynamicznie rozwijający się w XIX wieku  przemysł, a zwłaszcza rozwój hutnictwa i górnictwa, spowodował budowę wielu nowoczesnych zakładów, które znalazły odzwierciedlenie w twórczości artystów malarzy i grafików a także fotografów.

Pionierem fotografii przemysłowej był Max Steckel, który od 1892  roku prowadził zakład fotograficzny w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów).  W 1895 roku wykonał fotografie do pamiątkowego albumu przygotowanego w następnym roku z okazji 25-lecia istnienia Zjednoczonych Hut Królewskiej i Laury. W albumie zatytułowanym „Vereinigte Königs- & Laurahüte 1871 – 1896” znalazły się 33 zdjęcia przedstawiające huty i kopalnie wchodzące w skład spółki.

Steckel uznawany za najwybitniejszego fotografa działającego na Śląsku w I połowie XX wieku, przez kilkadziesiąt lat swojej aktywności zawodowej wykonał setki zdjęć górnośląskich zakładów przemysłowych dokumentując jako pierwszy pracę górników pod ziemią. Jego zdjęcia cechuje doskonała jakość techniczna i walory artystyczne. W zbiorach Muzeum w Chorzowie znajduje się kilkadziesiąt fotografii jego autorstwa głównie z przełomu XIX i XX wieku.

Obiekty przemysłowe były dokumentowane  także przez innych fotografów z Królewskiej Huty między innymi Theodora Tschentschera. Zdjęcia przemysłowe w tym czasie były wykorzystywane przede wszystkim do wydawania pocztówek. Od lat 20. XX wieku stały się nieodzownym elementem ilustracji książkowych, a nieco później artykułów w gazetach.

Fotografie o tematyce przemysłowej  znalazły uznanie muzealników już w latach 20 XX wieku. W powołanym w 1925 roku Muzeum Powiatowym w Świętochłowicach jedną z głównych kolekcji były zdjęcia przemysłowe Maxa Steckla. Na bazie tych zbiorów w Chorzowie zostało powołane w 1934 roku Muzeum Ziemi Bytomskiej (obecnie Muzeum w Chorzowie). Część tej kolekcji, która przetrwała okres II wojny światowej, znajduje się do dzisiaj w naszych zbiorach.

Obecnie na zasób fotografii przemysłowej składają się  głównie odbitki pozytywowe wykonane różnymi technikami fotograficznymi oraz nieliczne szklane klisze. Pod względem tematycznym zbiór obejmuje głównie zakłady przemysłowe z terenu Chorzowa oraz wschodniej części Górnego Śląska, która w 1922 roku znalazła się w granicach państwa polskiego. Chronologiczne kolekcja obejmuje fotografie od końca XIX wieku do połowy XX wieku.

Renata Skoczek

ponadto w dziale: Kolekcje