strzałka - idź do góry strony

Spacerownik chorzowski

Zapraszamy na nową formę zajęć edukacyjnych prowadzonych poza siedzibą Muzeum.  W wybranych historycznych miejscach Chorzowa uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchać opowieści dotyczącej przeszłości  konkretnego obiektu bądź zabytku  połączonej ze spacerowym zwiedzaniem.

 

 

Zapisane w kamieniu

Spotykamy się na cmentarzu ewangelickim – najstarszej nekropolii chorzowskiej, która była miejscem spoczynku dla wielu zasłużonych mieszkańców naszego miasta od 1825 roku, w pierwszym okresie zarówno dla katolików i ewangelików. Na terenie cmentarza  znajduje się najstarsza chorzowska świątynia, kościół imienia Elżbiety, którą będzie można zwiedzić. Z cmentarza rozciąga się widok na teren dawnej huty Królewskiej, która zapoczątkowała narodziny przemysłowego miasta Królewska Huta (obecnie Chorzów). Na cmentarzu zobaczymy najstarsze zachowane nagrobki oraz groby wybitnych chorzowian na przykład Hugo Lobe wieloletniego przewodniczącego Rady Miasta, dr. Wilhelma Wagnera znanego lekarza, Theodora Tschentschera znanego fotografa. W czasie spaceru zastanowimy się jakie znaczenie dla dzisiejszych chorzowian ma ten cmentarz, jaki był wkład społeczności ewangelickiej w rozwój Chorzowa i spróbujemy odczytać inskrypcje z płyt nagrobnych.

Prowadzenie: Renata Skoczek

Miejsce: cmentarz przy ul. Katowickiej 92

Termin:

kwiecień-październik

od wtorku do piątku w godzinach 10–14

czas trwania 45–60 minut

Dla klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych.

 

Dom wieczności

Spotykamy się w Parku pod Kasztanami, na terenie którego w latach 1865–1973 znajdował się cmentarz żydowski. W cieniu rozłożystych kasztanów będzie można dowiedzieć się, że wielu mieszkańców Chorzowa przed wybuchem II wojny światowej było wyznania mojżeszowego, a na głównej ulicy naszego miasta wznosiła się okazała synagoga. Spacer będzie okazją do opowieści o ludziach, którzy wpłyneli na rozwój naszego miasta oraz losach cmentarza, który został zlikwidowany. Przede wszystkim będzie spotkaniem z inną  kulturą i tradycją. Zobaczymy również pomnik upamiętniający społeczność żydowską Chorzowa.

Prowadzenie: Renata Skoczek

Miejsce: Park pod Kasztanami przy ul. Krzywej

Termin:

kwiecień-październik

od wtorku od piątku  w godzinach 10–14

czas trwania 45–60 minut

Dla klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych.

 

 


ZAPISY I SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

Dział Edukacyjno-Promocyjny tel.: 32 241 31 04 wewn. 105

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną Muzeum w Chorzowie:

Prosimy o wcześniejsze umawianie terminów lekcji muzealnych. W zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 25 osób.

 

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję