Przed przybyciem lekarza. Poradnik higieniczny dla wszystkich.

W związku z zaistniałą sytuacją trudno jest myśleć na spokojnie o wszystkim tym, co się dzieje. Jako muzealnicy i historycy jednak wierzymy, że wiedza może przynosić pewnego rodzaju ukojenie. Stąd chcieliśmy zaprezentować jeden z naszych eksponatów. To prosta książeczka jakich kiedyś było wiele, poradnik dotyczący zdrowia z 1894 r. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (format to około A6) książeczka zawiera mnóstwo informacji o tym jak radzić sobie ze wszelkimi typowymi dolegliwościami. Warto zwrócić uwagę, że poza informacjami czysto medycznymi, znajdują się w niej również wszelkiego rodzaju przepisy tak, by również dieta wspomagała nas w walce z chorobą. Jednak poza zaleceniami dotyczącymi higieny oraz medykamentami do wyzdrowienia potrzebna jest również nadzieja  co najlepiej symbolizują motyle wśród kwiatów na pierwszej stronie książeczki.

Pamiętajmy o zachowaniu niezbędnej ostrożności ale również o spokoju i nadziei na to, że sytuacja wkrótce ulegnie poprawie.

Opracowanie
Sławomir Kałuża