Boecjusz — De consolatione philosophiae

Kolekcja starych druków liczy około 1500 woluminów książek i czasopism i stanowi bodaj największy zbiór na Górnym Śląsku, znajdujący się poza bibliotekami naukowymi. Został opracowany przez Renatę Skoczek i wydany przez chorzowskie muzeum pt. Katalog starych druków Muzeum w Chorzowie w roku 1998. Obecnie trwają prace nad udostępnieniem całego zasobu w formie elektronicznej na stronie Muzeum. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi, najciekawszymi, wybranymi dziełami kolekcji.

Boecjusz (łac. Anicius Manlius Severinus Boëthius, ur. ok. 480, zm. między 524 a 526)  rzymski filozof, tłumacz Arystotelesa, teolog chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i polityk.

Anicius Manlius Severinus Boethius, De consolatione philosophiae.
Nürnberg : Ant. Koberger, 1495. 4°
Inkunabuł, oprawa: skóra na desce, ślady po klamrach, tłoczenie ślepe.
Numer inwentarza Muzeum w Chorzowie St. 170

Prezentowane dzieło jest inkunabułem, czyli starodrukiem wydanym od czasu wynalezienia druku (1440 lub 1450) do 1500 roku włącznie. Nazwa pochodzi z łacińskiego wyrażenia in cunabulis = w kołysce i używana była już w pierwszej połowie XVII w. Inkunabuły należą do najrzadszych i najcenniejszych starodruków, ponieważ ich nakłady były bardzo niskie, nawet poniżej 100 egzemplarzy. Wczesne wytwory nowej sztuki były też bardzo drogie, dopiero w miarę rozwoju drukarsta, wzrostu nakładów ceny spadały z roku na rok.

De consolatione philosophiae tłumaczone jako O pocieszeniu jakie daje filozofia (nowe wydanie Boecjusz, O pocieszeniu, jakie daje filozofia, tłum. Gabriela Kurylewicz, Mikołaj Antczak, Wyd. Marek Derewiecki, Kęty 2006) jest dziełem rzymskiego filozofa i teologa Boecjusza, napisanym w języku łacińskim około 524 roku po narodzeniu Chrystusa. Poświęcone poszukiwaniu sensu ludzkiej egzystencji – uważane za najbardziej wpływową pracę pochodzącą z Zachodniej Europy na średniowieczne i wczesnorenesansowe chrześcijaństwo. Dzieło powstało w więzieniu w Pawii, gdzie autor oczekiwał na egzekucję po oskarżeniu go o zdradę stanu.

Barbara Drobny
BIBLIOTEKA MUZEUM W CHORZOWIE