Gottfried Dewerdeck — Silesia Numismatica

Gottfried Dewerdeck (16751726), śląski teolog, numizmatyk i bibliotekarz.

Silesia Numismatica, oder Einleitungzudem Schlesischen Müntz=Cabinet, in welchembiss 368. Theilssehralte rare und schöne, imBandeverfertigteMüntzendurch accurate Kupffergewiesen, umbständlicherkläret und dabeyviele in der Schlesischen Historiebegangene Fehlerdeutlichentdecketwerden.

Jauer (Jawor) : gedrucktbey Johann Gottfried Webern, 1711. 4°

Jauer 1711.

Numer inwentarza Muzeum w Chorzowie St. 1100

Dzieło Gottfrieda Dewerdecka dzieli się na sześć części. Autor kolejno opisuje w nich monety cesarzy, królów i książąt polskich, czeskich oraz niemieckich związanych ze Śląskiem (księga pierwsza), dalej  monety biskupów wrocławskich, książąt brzesko-legnickich (księga druga), monety pozostałych księstw śląskich (księga trzecia), a także monety panów i miast śląskich, poza Wrocławiem (ksiega czwarta). Dwie ostatnie księgi zawierają opis monet Wrocławia (księga piąta) oraz monet bitych przez stany śląskie (księga szósta). Na księgę składa się ponad 850 stron, wzbogaconych o 41 tablic miedziorytniczych z wizerunkami monet. Dewerdeck przetłumaczył na niemiecki łacińskie inskrypcje, rozwiązał też skróty literowe występujące w tytulaturze. Większość obiektów poprzedził historycznymi objaśnieniami, zawierającymi m.in. nazwiska projektantów.

Silesia Numismatica stanowi pierwszą poważną próbę ujęcia i opisania śląskich monet i medali.

sil.num

Barbara Drobny