Dział Numizmatyki i Medalierstwa

Zbiory Działu Numizmatyki i Medalierstwa liczą ponad 25 000 eksponatów. W tym ponad  16 000  numizmatów – monet i pieniędzy papierowych, oraz około 9 000 medali odznaczeń i odznak. Kolekcję monet tworzą głównie numizmaty polskie od okresu średniowiecza do współczesności oraz monety śląskie, jak również będące na Śląsku w obiegu. Do bardzo cennych należy kolekcja kwartników śląskich, trzecia co do wielkości w Polsce. Pozostałą część zbioru tworzą m.in. monety Habsburgów od XVII w., monety pruskie i niemieckie oraz monety nowożytne poszczególnych krajów europejskich. W zbiorach znajduje się również kilkanaście sztuk monet antycznych, greckich i rzymskich.

Wśród pieniędzy papierowych najliczniej reprezentowane są śląskie pieniądze zastępcze z lat 1914–1924. Muzeum posiada również cenną kolekcję polskich pieniędzy papierowych od pierwszych emisji z 1794 r.  aż do czasów współczesnych. Poza tym w zbiorach znajdują się liczne pieniądze zastępcze i banknoty Niemiec i Austrii, banknoty rosyjskie oraz krajów europejskich.

Zbiory medalierskie i falerystyczne liczą około 9 000 medali, odznaczeń i odznak. W zbiorze tym znajduje się szereg bogatych kolekcji, m.in. medale poświęcone Tadeuszowi Kościuszce, Janowi III Sobieskiemu i zwycięstwu pod Wiedniem w 1683 r., medale z okresu wojen śląskich, medale rocznicowe z okazji bitwy pod Grunwaldem, licząca ponad 500 pozycji kolekcja medali i medalików religijnych, XVIII- i XIX-wiecznych czy bogata kolekcja medali śląskich, począwszy od XVII w. do czasów współczesnych. W zbiorach Działu znajduje się również spuścizna po śląskim medalierze Janie Wysockim, która obejmuje około 220 medali i plakiet z brązu, cyny oraz srebra. Bogato reprezentowana jest również twórczość takich medalierów jak: Jan Raszka, Józef Gosławski, Franciszek Habdas, Jerzy Jarnuszkiewicz, Józef Stasiński, Bronisław Chromy, Zygmunt Brachmański, Witold Karski czy Piotr Gawron.

Wśród zbiorów falerystycznych bogata jest kolekcja odznak wojskowych, zarówno z okresu II Rzeczypospolitej (odznaki pułkowe), jak również Ludowego Wojska Polskiego (około 2 500 pozycji). Poza tym na uwagę zasługuje kolekcja odznak i odznaczeń z okresu powstań śląskich i plebiscytu, odznak i medali bractw strzeleckich oraz odznak śląskich towarzystw społeczno-kulturalnych i zawodowych, zarówno polskich, jak i niemieckich.

Józef Dembiniok

Kontakt: