W Dziale Historii Muzeum gromadzone są obiekty dotyczące bogatej i kulturowo wielowymiarowej przeszłości miasta i regionu. Wśród źródeł pisanych znajdują się zarówno rękopiśmienne, jak i drukowane, w tym kartografia. Na przestrzeni lat Muzeum zgromadziło dużą kolekcje plakatów, afiszy oraz fotografii (ok. 7000) i pocztówek (ok. 1500). Dysponuję obszerną kolekcja sztandarów (ok. 170) z licznymi pamiątkami z okresu Powstań Śląskich i Plebiscytu oraz działalności społecznikowskiej chorzowian. Wiele obiektów ma charakter unikatowy i stanowi podstawę do rozwijania badań nad przeszłością Śląska.
Obecnie Dział skupia się przede wszystkim na gromadzeniu obiektów dotyczących dziejów miasta, ukazanego jako wielokulturowej przestrzeni pogranicza. Średniowieczne korzenie Starego Chorzowa, industrialna kariera Królewskiej Huty, tradycje przemysłowo-rolnicze Wielkich i Nowych Hajduk oraz Klimzowca, dzieje przemysłu i rzemiosła, edukacji i sportu, teatru i filmu, ruchów śpiewaczych i stowarzyszeń, życia religijnego (katolickiego, ewangelickiego oraz dawnej wspólnoty żydowskiej) i kwestii narodowościowych, dzieje przemysłu i kultury artystycznej, opieki zdrowotnej i socjalnej, literatury i prasy, książek i pasji kolekcjonerskich…. Wszystko to widziane razem tworzy szeroki horyzont historii Chorzowa.
dr Jacek Kurek
Kontakt:
mgr Renata Skoczek
tel.: 32 241 31 04, w. 106
historia@muzeum.chorzow.pl
Gwóźdź do drzewca ufundowany przez marszalka Józefa Pilsudskiego
na pamiątkę poświęcenia sztandaru Związku Powstańców Ślaskich Grupa Rybnik 3 V 1927.
Foto Tomasz Szemalikowski
Fotografia z uroczystości odsłonięcia pomnika w Królewskiej Hucie ku czci poległych powstańców śląskich z udziałem prezydenta RP Ignacego Mościckiego w dniu 2 IX 1927
Działy