Wystawa: Zbigniew Kubeczka – magia exlibrisu

Zbigniew Kubeczka

To najznakomitszy zaolziański autor ekslibrisów. W swym dorobku ma ich ponad 1500.  Jego prace wykonane są  techniką linorytu, w której osiągnął wyjątkowe mistrzostwo. Urodził się w 1938 r. w Orłowej na Zaolziu, gdzie mieszka do tej pory. Z wykształcenia jest technikiem budowlanym. Jednak jego pasją życiową stała się sztuka. Już od najmłodszych lat wykazywał zdolności plastyczne, zajmując się fotografią, projektowaniem plakatów i dyplomów, tworząc kolaże, grafikę, scenografię oraz sztukę użytkową. Ostatecznie swoje zamiłowanie znalazł w ekslibrisach, które tworzy od 1964 r. Wykonuje je głównie dla swoich przyjaciół, znanych ludzi kultury oraz instytucji. W swych pracach wspaniale potrafi uchwycić cechy charakteru oraz zainteresowania, bo każdy ekslibris to w pewnym sensie opowieść o jego właścicielu. Pierwsza autorska wystawa Zbigniewa Kubeczki miała miejsce w rodzinnej Orłowej w 1974 r. Od tej pory swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w Czechach i Polsce. Jest zdobywcą szeregu nagród w konkursach na ekslibris. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Moravské galerie w Brnie, Friederikshavn Kunstmuseum & Exlibrissamling w Danii, czy w Muzeum Zbiorach Marii Skalickiej w Ustroniu.