Chorzowska Galeria Jednego Obrazu – Edward Dwurnik

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Chorzowska Galeria Jednego Obrazu".

Edward Dwurnik, MZK, 1974, z cyklu „Sportowcy”, akryl, olej ze zbiorów Muzeum w Chorzowie

Edward Dwurnik (1943–2018) – malarz, rysownik, grafik, rzeźbiarz, autor murali i monumentalnych kompozycji malarskich w przestrzeni publicznej. Twórca imponującego dorobku wpisanego w liczne cykle malarskie i graficzne rejestrujące polską rzeczywistość. Do szczególnie cenionych zaliczani są „Sportowcy” (1972–2000), niezwykły wizualny dokument PRL-u odnoszący się również do lat 90. ubiegłego wieku. Cykl „Sportowcy” adekwatnie „zinwentaryzował” realia peerelowskiej egzystencji, stając się kronikarskim zapisem jej codzienności. Forma „Sportowców”, podążająca za obrazowaną rzeczywistością, początkowo podporządkowana zasadom linearyzmu i wzbogacona o język komiksu, z biegiem lat nabrała ekspresyjnego rozmachu.

Dział Sztuki Muzeum w Chorzowie

W czasie spotkania będzie miała miejsce rozmowa Jacka Kurka z Markiem Meschnikiem odnośnie artysty i jego dzieła.

Obraz w oryginale będzie dostępny dla zwiedzających w Muzuem w Chorzowie w dniach 20.11. – 18.12.2019 r.

Serdecznie zapraszamy

Miejsce wydarzenia: Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu (Rynek w Chorzowie, Pawilon A)

Data: 21.11.2019 r. (czwartek)

Godzina: 17:00