Ferie zimowe z Muzeum w Chorzowie 2020 r.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach i lekcjach muzealnych dla zorganizowanych grup połączonych ze zwiedzaniem najnowszych wystaw z przewodnikiem.

– W okresie ferii wstęp gratis.

– Możliwość skorelowania godziny lekcji muzealnych/warsztatów z programem półkolonii.

– Zapisy i szczegóły dotyczące lekcji: 509 551 042 lub 32 241 31 04 wew. 105.

– Maksymalna ilość osób w grupie: 25.

Święta na Śląsku – Karnawał

(czas trwania: 30–45 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają różnego rodzaju tradycje i sposoby obchodzenia karnawału na świecie, w Polsce i na Śląsku. Zajęciom towarzyszą warsztaty plastyczne.

Beboki, utopki i inne gadziny – opowieści niesamowite ze Śląska

(czas trwania: 45–60 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają śląskie legendy i opowieści o stworach i potworach. Zyskują również okazję do poznania lokalnego języka. Zajęcia wzbogaca prezentacja oraz warsztaty plastyczne.

Atlas dziwnych zwierzaków – warsztaty poświęcone dawnym bestiariuszom i książkom przyrodniczym

(czas trwania: 45–60 min.)

Zajęcia prezentujące historię dawnych książek przyrodniczych, opowiadające o tym jak kiedyś gromadzono wiedzę, jak katalogowano zwierzęta i rośliny i pokazujące dawne rysunki: śmieszne i dziwne. Zajęcia połączone z warsztatami plastycznymi.

Śladami zabytków Chorzowa

(czas trwania: 30–45 min.)

Zajęcia prezentujące historię Chorzowa poprzez jego zabytki. Przygotowane w formie warsztatów plastycznych.

Z tradycji muzycznych Chorzowa

(czas trwania: 45–60 min.)

W czasie zajęć uczestnicy poznają muzyczną historię Chorzowa, wraz z biografiami wybranych muzyków. Zajęciom towarzyszy muzyka oraz warsztaty z tworzenia zabawkowych instrumentów.

Wśród huczących maszyn – przemysł na Śląsku

(czas trwania: 45–60 min.)

Zajęcia przybliżające uczestnikom historię i sztukę związaną z przemysłem na Śląsku i w Chorzowie, tajniki wydobywania i przetwarzania węgla, a także legendy i podania związane z ciężką pracą górników i hutników. Po zajęciach uczestnicy tworzą wspólnie makietę huty lub kopalni z dostępnych materiałów plastycznych.

Niesamowita kartografia

(czas trwania: 30–45 min.)

Zajęcia ukazujące wartość starych map, połączone z kreatywnymi warsztatami plastycznymi.

W świecie opowieści i wyobraźni

(czas trwania: 45–60 min.)

Zajęcia kreatywne ukazujące wartość tworzenia opowieści i historię ich powstawania. Zajęciom towarzyszy prezentacja oraz warsztaty z grami planszowymi polegającymi na układaniu historyjek.

Magia ekslibrisów – warsztaty

(czas trwania: 45–60 min.)

Zajęcia przybliżające uczestnikom czy były i do czego służyły kiedyś i dziś ekslibrisy i jak się je wykonywało. W czasie warsztatów uczestnicy wykonują wd. wszystkich poznanych zasad dla siebie nawzajem ekslibrisy (każdy dla innego uczestnika zajęć).