Chorzowska Galeria Jednego Obrazu: Piotr Naliwajko

Serdecznie zapraszamy na pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach "Chorzowskiej Galerii Jednego Obrazu"
W tym miesiącu będzie to obraz Piotra Naliwajki "M.B.Cz.J.B" z 1998 r.
Z malarzem rozmawiać będzie dr Jacek Kurek.

Piotr Naliwajko (ur. 1960), malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki w Katowicach), którego twórczość wielokrotnie wykracza poza ramy galerii i wystaw krajowych czy zagranicznych, trafiając na okładki książek, płyt muzycznych czy do Teatru albo filmu. Autor znany m.in. z obrazów przedstawiających uwspółcześnione figury religijne (Chrystus w autobusie, Niewierny Tomasz), utożsamiany z nurtami surrealizmu i realizmu magicznego, co nie znaczy że sam podziela te klasyfikacje.

Obraz M.B.Cz.J.B. przedstawia przewrotną transkrypcję Matki Boskiej Częstochowskiej przedstawioną w konwencji lalki Barbie i stanowi swoisty komentarz do problemu szczerości, i jakości praktyk religijnych we współczesnym świecie oraz przemian w kategoriach estetycznych. Pokazuje jak bardzo materialny świat produktów stał się dla wielu jedynym z istotnych. Zadaje pytania, m.in. jak ma się tradycyjny kanon piękna do współczesnych gustów i jak one same mogłyby wpłynąć na postrzeganie ukształtowanych przez tradycję kanonów piękna.

Data: 20.02.2020 r. (czwartek)
Godzina: 17:00
Miejsce: Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu (Rynek w Chorzowie, Pawilon A)
Wstęp wolny
Zapraszamy również do siedziby Muzeum na ul. Powstańców 25 w Chorzowie, gdzie prezentowany jest oryginał obrazu.
20.02.2020 roku wystawy można zwiedzać, aż do godziny 19:00.