Chorzowska Galeria Jednego Obrazu: Feliks Michał Wygrzywalski

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę "Chorzowskiej Galerii Jednego Obrazu".

Feliks Michał Wygrzywalski, Biedaszyby (W kopalni), 1926 r., olej, płótno, ze zbiorów Muzeum w Chorzowie.

Feliks Michał Wygrzywalski – malarz, rysownik, grafik i dekorator. Kształcił się w latach 1893–1898 w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, a następnie uzupełniał studia w Académie Julian w Paryżu. Zajmował się grafiką, ilustrował książki i czasopisma, a także projektował witraże, kostiumy i dekoracje teatralne. Jego sztuka zawiera przekrój najważniejszych prądów malarskich XIX i XX w. od realizmu poprzez impresjonizm. Po rewolucji 1905 r. w jego twórczości pojawiły się obrazy o charakterze społecznym. Wygrzywalski starał się ze zwięzłością ukazać pozy i gestykulacje związane z mechanizacją, jednocześnie wydobywając głęboką emocjonalność oraz napięcia świata pracy. Wyraziste sylwetki robotników kontrastują na nim z szarym tłem kopalni, która znika gdzieś w sennej oddali.

Data: 24.06.2020 r.

Godzina: 17:00

Transmisja live

Reprodukcja: Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu (Rynek, Pawilon A)

Oryginał: Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25

W dniu spotkania Muzeum w Chorzowie czynne będzie do godziny 19:00.