strzałka - idź do góry strony

Odkrywając Retro Chorzów

Retro_z_biaym1 

Od października na mieszkańców Chorzowa i gości znajdujących się w okolicach centrum przesiadkowego oraz ratusza czekać będzie niespodzianka przygotowana przez Muzeum w Chorzowie wraz z Wydziałem Promocji i Komunikacji Społecznej UM Chorzów.

 

W przestrzeni miejskiej prezentowane będą plakaty wybrane z bogatej muzealnej kolekcji afiszy anonsujących wydarzenia muzyczne i teatralne mające miejsce w oddanym do eksploatacji w roku 1934 (wtedy jeszcze w niepełnym zakresie) chorzowskim Domu Ludowym (obecnie Chorzowskie Centrum Kultury) w latach trzydziestych minionego wieku, by współczesne pokolenie mogło zapoznać się z gustami przedwojennych mieszkańców miasta oraz przygotowywana dla nich ofertą kulturalną. A była ona zaiste bogata. Chorzów odwiedzały największe ówczesne gwiazdy estrady, operetki i opery. Na uwagę zasługuje nie tylko urozmaicony repertuar Domu Ludowego, nie tylko nazwiska wykonawców, ale także gustowna szata graficzna afiszy. Każdy przechodzący przez centrum miasta będzie mógł choć przez chwilę znaleźć się wśród chorzowian lat trzydziestych XX w.
 
Równolegle Muzeum w Chorzowie przygotowało inne niespodzianki, jak chociażby organizowane pod szyldem „Z kronik chorzowskiej tożsamości…” spacery śladami wybitnych chorzowian. W październiku odbędzie się pierwszy z nich poświęcony wywodzącym się z miasta znamienitym muzykom reprezentującym wszelakie wartościowe nurty muzyczne, od bluesa i jazzu po klasykę. Uczestnicy spacerów zatrzymywać się będą w wybranych miejscach miasta (w przypadku pierwszego w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu oraz Grubie Bluesa), gdzie z dzięki muzyce i multimedialnym prezentacjom doświadczać będzie można wyjątkowości chorzowskich miejsc związanych z biografiami artystów oraz poznać ich twórczość.
 
Także w październiku odbędzie się w Muzeum pierwszy panel z cyklu „Wielcy i znani w Chorzowie” upamiętniający wybitne osoby, w mieście goszczące i pozostawiające tu trwały, dobry ślad.
 
Wszystkie te inicjatywy przenikają się wzajemnie, tworząc mentalną mapę naszego miasta, które poznawać można w placówkach kultury i edukacji, ale przede wszystkim na ulicach, skwerach, podwórkach, przystankach tramwajowych… a zatem we wszystkich tych miejscach, w których toczy się codzienne życie i które często pozostają tajemnicze i nieodkryte.
 

Więcej szczegółów już wkrótce.

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję