Wystawa: Każda ostatnia chwila

Każda ostatnia chwila

"Malarstwo Poli Minster jest piękną, heroiczną opowieścią o kobiecie. Zawiera w sobie zarówno ducha naturalizmu, z jego egzaltacją i prowokacją- narzędziami odsłaniania prawdy,  ale również tęsknotę za harmonią, ukrytą w tle secesyjnych stylizacji, pełnych anachronicznego wdzięku.

To fascynujący, gęsty i pełen intymnych wątków świat, wyłaniający się z meandrów pamięci oraz pragnień. Świat autentyczny, bo wyrażający emocje i przeżycia. Bezkompromisowy i niehamowany konwenansami. To twórczość mocno osadzona w ciele, zmysłowa, erotyczna ale też pełna bólu. To również bardzo udana próba ujęcia esencji kobiecości, kobiecego ciała ale przede wszystkim kobiecego, skomplikowanego wnętrza.

Malarka z jednej strony przyjmuje pozycję obserwatorki, nadając swej twórczości charakter uniwersalny, odnoszący się do ogółu społeczności kobiecej, z drugiej zaś strony, stara się tak użyć języka malarskiego, aby jak najdobitniej wyrażać uczucia.

Czy umiejętność wyrażania uczuć nie jest naturalną drogą do zrozumienia drugiego człowieka, istotą człowieczeństwa?"

Zyta Misztal von Blechinger, Każda ostatnia chwila

Marzena Naliwajko urodziła się w 1964 r. w Szczecinie. W roku 1984 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała jako dojrzała kobieta, uzyskując w 2002 r. dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Romana Nowotarskiego. W tym samym roku została członkiem Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków. Jako źródła swojej inspiracji wskazuje: niemiecki ekspresjonizm, malarstwo berlińskie lat 20–30 XX wieku, Nową Rzeczowość, przede wszystkim twórców takich, jak: Christian Schad i Otto Dix. Prace Artystki prezentowane były podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Plakat reklamujący wystawę Pola minster. Każda ostatnia chwila