strzałka - idź do góry strony

Chorzowska Galeria Jednego Obrazu: Marzena Naliwajko (Pola Minster)

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę "Chorzowskiej Galerii Jednego Obrazu", z obrazem Marzeny Naliwajko Więcej się już nie da.
Spotkanie z artystką poprowadzi dr Jacek Kurek
Data: 02.12.2020 r. (środa)
Godzina 17:00
Transmisja live na Facebooku.

Marzena Naliwajko urodziła się w 1964 r. w Szczecinie. W roku 1984 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała jako dojrzała kobieta, uzyskując w 2002 r. dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Romana Nowotarskiego. W tym samym roku została członkiem Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków. Jako źródła swojej inspiracji wskazuje: niemiecki ekspresjonizm, malarstwo berlińskie lat 20–30 XX wieku, Nową Rzeczowość, przede wszystkim twórców takich, jak: Christian Schad i Otto Dix. Prace Artystki prezentowane były podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 

"Malarstwo Poli Minster jest piękną, heroiczną opowieścią o kobiecie. Zawiera w sobie zarówno ducha naturalizmu, z jego egzaltacją i prowokacją- narzędziami odsłaniania prawdy,  ale również tęsknotę za harmonią, ukrytą w tle secesyjnych stylizacji, pełnych anachronicznego wdzięku.

To fascynujący, gęsty i pełen intymnych wątków świat, wyłaniający się z meandrów pamięci oraz pragnień. Świat autentyczny, bo wyrażający emocje i przeżycia. Bezkompromisowy i niehamowany konwenansami. To twórczość mocno osadzona w ciele, zmysłowa, erotyczna ale też pełna bólu. To również bardzo udana próba ujęcia esencji kobiecości, kobiecego ciała ale przede wszystkim kobiecego, skomplikowanego wnętrza.

Malarka z jednej strony przyjmuje pozycję obserwatorki, nadając swej twórczości charakter uniwersalny, odnoszący się do ogółu społeczności kobiecej, z drugiej zaś strony, stara się tak użyć języka malarskiego, aby jak najdobitniej wyrażać uczucia.

Czy umiejętność wyrażania uczuć nie jest naturalną drogą do zrozumienia drugiego człowieka, istotą człowieczeństwa?"

Zyta Misztal von Blechinger, Każda ostatnia chwila

 

Fragment obrazu Marzeny Naliwajko pod tytułem Więcej się już nie da, który będzie przedstawiany w ramach Chorzowskiej Galerii Jednego Obrazu. Na obrazie znajdują się dwie kobiety odwrócone do siebie wśród bałaganu w pokoju. Jedna z kobiet trzyma się za głowę, niepokazuje swojej twarzy. Wokół jej nogi owinięta jest szarfa wystająca z walizki. Druga z kobiet przykrywa usta dłońmi. Pod obrazem znajduje się jego opis techniczny. Marzena Naliwajko. Więcej się już nie da. Olej na płótnie, 2008 rok.

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję