Zapraszamy do zwiedzania wystaw czasowych

Zapraszamy do zwiedzania wystaw czasowych:

„Truskawkowe Pola – na zawsze…”

Wystawa organizowana z okazji 50. rocznicy wydania albumu The Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

W ramach organizowanego w Chorzowie Vinyl Festivalu postanowiliśmy przybliżyć historię jednego z najważniejszych wydawnictw w historii muzyki. 1 czerwca 1967 roku ukazał się firmowany przez The Beatles album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Dla nas to pretekst, by mówić o twórczości Beatlesów w szerokim kontekście (również lokalnym), a także by za sprawą kolekcji Adama Drewnioka i Zbyszka Jędrzejczyka pomyśleć o zjawisku Beatlemanii… Tytuł wystawy został zaczerpnięty z piosenki Strawberry Fields Forever, wydanej w 1967 roku na singlu. To symbol ponadczasowości The Beatles i źródeł jego twórczości… Zapraszamy do zwiedzania i słuchania muzyki!

Scenariusz wystawy: Jacek Kurek, Anna Piontek

Konsultacja merytoryczna: Adam Drewniok, Michał Wilczyński

Projekt i aranżacja wystawy: Krystian Banik

Partnerzy: Vinyl Festival, Miasto Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury, Miejski Dom Kultury „Batory”, Kompleks „Sztygarka” Gruba Bluesa, GAD Records

Wystawa dostępna dla zwiedzających: maj/wrzesień 2017.

„Wspólnota. Życie parafialne w Wielkich Hajdukach w czasach proboszcza Józefa Czempiela”

Wystawa zorganizowana z okazji 75 rocznicy śmierci błogosławionego ks. Józefa Czempiela przybliża, dotąd mniej akcentowane, aspekty jego posługi duszpasterskiej, związane z życiem duchowym i społecznym parafii w Wielkich Hajdukach. Poruszane przez nas zagadnienia są zaledwie szkicem, który ukazać ma wpływ ks. Józefa Czempiela na kształtowanie i rozwój Wspólnoty parafialnej.

Ksiądz Czempiel od 1923 roku był proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Wielkich Hajdukach (Bismarckhütte). Ten wielki orędownik wstrzemięźliwości, patriota, ale nade wszystko pobożny kapłan, został zamordowany w KL Dachau 4 maja 1942 roku. W 1999 roku został ogłoszony błogosławionym wśród 108 męczenników II wojny światowej.

Scenariusz: Anna Piontek

Konsultacja merytoryczna: dr hab. Zbigniew Hojka, dr Jacek Kurek