Zapraszamy na promocję I Tomu Monografii Chorzowa

W piątek 19 stycznia o godzinie 13.00 w Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25 odbędzie się promocja pierwszego tomu najnowszej i najobszerniejszej z dotychczasowych monografii Chorzowa.

Tom ukazał się po wielomiesięcznych przygotowaniach, a napisany został przez geografów i biologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redakcję naukową objęli: dr hab. Adam Hibszer i prof. dr hab. Jerzy Runge. Wydawcą jest Muzeum w Chorzowie, które zainicjowało prace, od początku intensywnie im patronuje oraz organizuje je i współtworzy.

Promocja, na którą serdecznie zapraszamy, związana jest z ukazaniem się pierwszego z pięciu przygotowywanych tomów, a zarazem pierwszego tak obszernego wydawnictwa, które w całości poświęcone zostało środowisku przyrodniczemu Miasta. W tym sensie jest to zatem opracowanie pionierskie. W książce, omówione zostały kwestie położenia geograficznego, budowy geologicznej, rzeźby terenu, warunków klimatycznych, wód powierzchniowych i podziemnych, gleby i przekształceń pokrywy glebowej, świata roślin i zwierząt, a także elementów krajobrazu kulturowego.

Książka nosi tytuł CHORZÓW. Tom I. ŚRODOWISKO GEOGRAFICZNE,  liczy blisko 430 stron, jest bogato ilustrowana fotografiami, mapami i wykresami (pomieściła  57 rycin oraz 196 fotografii), zawiera obszerną bibliografię oraz streszczenia w języku angielskim, niemieckim i czeskim.

Podczas promocji wygłoszony zostanie przez dr. hab. Adama Rostańskiego wykład pt. PRZYRODA OŻYWIONA CHORZOWA