Monografia "Chorzów"

Muzeum w Chorzowie jest wydawcą kilkutomowej serii monograficznej zatytułowanej Chorzów.

Chorzów t.1. Środowisko geograficzne.
Pierwszy tom (poświęcony środowisku geograficznemu miasta) ukazał się w roku 2017. Jest to dla Chorzowa opracowanie o charakterze pionierskim. Książka napisana została przez zespół badaczy pracujących pod kierunkiem profesorów: Adama Hibszera i Jerzego Rungego. Poza wymienionymi redaktorami naukowymi wśród autorów są: dr hab. Renata Dulias, dr Mieczysław Leśniok, dr hab. Mariusz Rzętała, dr Maria Fajer, dr hab. Adam Rostański, prof. Aleksander Herczek i dr Katarzyna Pukowiec-Kurda. W tomie omówiono położenie geograficzne Chorzowa, rzeźbę terenu, warunki klimatyczne, wody powierzchniowe i podziemne, gleby, świat roślin i zwierząt, a także krajobraz kulturowy. Książka jest bogato ilustrowana.

Chorzów t.2. Od wioski do założenia miasta.
Drugi tom, wydany w roku 2018, powstał pod kierunkiem prof. Jana Drabiny. Książkę współtworzyli poza wymienionym redaktorem naukowym: dr Jacek Pierzak, prof. Jerzy Rajman, dr Zdzisław Jedynak i mgr Przemysław Nadolski. Autorzy omawiają dzieje Chorzowa od czasów najdawniejszych do otrzymania przez Królewską Hutę praw miejskich w 1868 roku. Drugi tom monografii ukazał się w roku 150-lecia tego wydarzenia.

Ciąg dalszy historii miasta omówiony zostanie w kolejnych tomach przygotowywanych do druku pod red. prof. Marka Masnyka i dr Jacka Kurka we współpracy z dr Januszem Mokroszem.
Tomy możliwe są do nabycia w kasie muzeum w cenie 40zł za sztukę.