Wystawa "O niepodległość i granice 1914-1922"

Idea zorganizowania wystawy wpisała się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jakie mają miejsce zarówno w samym Chorzowie jak i w kraju. Organizatorzy wystawy w oparciu o zgromadzone eksponaty starali się pokazać ważne wydarzenia, instytucje i osoby, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku oraz na ostateczny kształt jej granic.

Na wystawie pokazano eksponaty dotyczące:
- Legionów Polskich,
- obrony Lwowa i kresów wschodnich,
- powstania wielkopolskiego i powstań śląskich,
- wojny z Rosją Radziecką o granice wschodnią,
Pokazano również nieliczne dziś w kolekcjach pamiątki po Legionie Puławskim oraz „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera.

W ekspozycji zaprezentowano również rzadko widywane na wystawach i nietypowe w kolekcjach zabytki dotyczące bardzo ważnej dziedziny życia i działalności wojska, mianowicie zbiór różnych dokumentów dotyczących początków organizacji i przebiegu poboru do wojska, co ówcześnie miało wielki wpływ na wielkość i organizację całego Wojska Polskiego.

Wystawę wzbogacają reprodukcje powiększonych i po raz pierwszy pokazywanych publicznie zdjęć z epoki oraz mapy obrazujące najważniejsze wydarzenia z lat 1918 – 1920. Pokazane na wystawie zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Chorzowie oraz członków i sympatyków Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.