Z dziejów pieniądza. Polska - Śląsk

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w nowej odsłonie.

Od grudnia 2006 roku w Muzeum czynna jest stała wystawa numizmatyczna „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk„ obrazująca historię mennictwa w Polsce i na Śląsku. Całość poprzedzona jest wstępem dotyczącym początków mennictwa europejskiego, począwszy od przedmonetarnych środków płatniczych poprzez mennictwo greckie, celtyckie oraz rzymskie. W 2016 r. wystawa została zmodernizowana i wzbogacona o nowe nabytki Muzeum m.in. pierwsze śląskie złote monety – floreny księcia legnicko-brzeskiego Wacława I oraz księcia jaworsko-świdnickiego Bolka II  z ok. 1350 r.

Początki mennictwa polskiego sięgają przełomu X/XI wieku, czasów panowania Bolesława Chrobrego. Na wystawie prezentowane są chronologicznie monety poszczególnych władców Polski od Bolesław Chrobrego i Mieszka II poprzez ich następców aż do okresu II Rzeczypospolitej. Zobaczyć można również pieniądze papierowe, począwszy od pierwszych biletów skarbowych wprowadzonych w okresie insurekcji kościuszkowskiej do 1939 roku. Atrakcją wystawy są niewątpliwie bardzo rzadkie projekty monet oraz monety próbne z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego i II Rzeczypospolitej.

Druga część wystawy poświęcona jest mennictwu śląskiemu, którego początki sięgają końca XI wieku, kiedy to prawdopodobnie  we Wrocławiu wybijano denary krzyżowe z głową św. Jana. Później Bolesław Krzywousty (1102-1138) wybijał we Wrocławiu osobne denary dla Śląska z krzyżem i imieniem „BOLEZLAVS”  na awersie oraz głową św. Jana, patrona katedry wrocławskiej i napisem „S IOHANNES” na rewersie.  Książęta dzielnicowi zaczęli wybijać swoje własne monety dopiero po 1179, po obaleniu Mieszka III, wykorzystując chaos w kraju. Jako pierwsi zaczęli wybijać własną monetę książęta śląscy Bolesław Wysoki (1163-1201) oraz Mieszko Plątonogi (1163-1211).

Wśród wystawionych eksponatów zasługuje na uwagę piękna kolekcja kwartników śląskich, które wprowadzone zostały do obiegu około 1290, dzięki reformie Henryka III (1273-1309) księcia głogowskiego.  Bogato prezentuje się również zbiór piętnastowiecznych śląskich halerzy oraz monety nowożytne poszczególnych śląskich księstw. Reprezentowane jest również mennictwo Habsburgów oraz królów pruskich na Śląsku do momentu zamknięcia mennicy wrocławskiej w 1826 r. Atrakcje stanowią również XV i XVII wieczne skarby monet odkryte na Górnym Śląsku.

Ogółem na wystawie pokazano ponad 830 eksponatów, w szczególności monet i banknotów, ale zobaczyć możemy również XVIII i XIX wieczne wagi do monet, skarbczyk do przechowywania pieniędzy czy jedną z pierwszych książek poświęconych numizmatyce śląskiej i wiele innych ciekawych zabytków. Wszystkie wystawione eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum w Chorzowie.

Wystawie towarzyszy przewodnik z katalogiem „Z dziejów pieniądza. Polska-Ślask”oraz plakat. Z okazji otwarcia wystawy wybito pamiątkowy żeton. Na wystawie zainstalowano również komputer i ekran dotykowy z następującymi prezentacji multimedialnymi:

Technika mennicza w średniowieczu i czasach nowożytnych

Kwartniki śląskie

Złota moneta na Śląsku w średniowieczu

Dewerdeck „Silesia numismatica”

Pieniądz zastępczy na Śląsku 1914 - 1924

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość wybicia własnoręcznie średniowieczną metodą pamiątkowego żetonu.